Czy chcesz obliczyć kosztorys w łatwy i skuteczny sposób? W tym artykule dowiesz się, jak używać programu Excel jako kalkulatora kosztów.

Pierwszym krokiem do kalkulacji kosztów jest uzyskanie danych w arkuszu kalkulacyjnym Excel. Najczęstszym sposobem na to jest użycie tabeli przestawnej i formuł. Tabela przestawna pomoże Ci w łatwy sposób obliczyć całkowity koszt projektu.

Aby rozpocząć, musisz utworzyć nowy arkusz kalkulacyjny i nazwać go jako “kosztorys”. Teraz w arkuszu kalkulacyjnym utwórz tabelę przestawną. Utwórz komórkę A1 i wprowadź w niej całkowitą liczbę jednostek. Następnie utwórz kolejną komórkę B1 i wpisz w niej całkowity koszt projektu.

Teraz utwórz formułę w tabeli przestawnej. Utwórz formułę, klikając strzałkę w dół na pasku formuły. Wybierz Suma na pasku formuły i przeciągnij ją do komórki B1. W komórce B1 zobaczysz całkowity koszt projektu.

Warto zauważyć, że do szybkiego obliczenia całkowitego kosztu projektu można również użyć narzędzi tabeli przestawnej. Kroki to:

1. Kliknij narzędzie PivotTable na pasku narzędzi.

2. Kliknij przycisk Wstaw w oknie tabeli przestawnej.

3. Przeciągnij nagłówki kolumn do kolumn, które chcesz zsumować, i naciśnij Enter.

4. Kliknij prawym przyciskiem myszy dowolne pole w tabeli przestawnej i wybierz opcję Oblicz pole.

5. Dodaj Sumę na pasku formuły i przeciągnij ją do żądanej komórki.

6. Kliknij OK w oknie tabeli przestawnej, aby zastosować obliczenia.

Wnioski:

W tym artykule dowiedziałeś się, jak używać Excela jako kalkulatora kosztów. Istnieje wiele innych sposobów obliczania kosztów w programie Excel. Jeśli znasz jeszcze jakieś sposoby to podziel się nimi z nami.