Termin “kryzys gospodarczy” nigdy nie należał do przyjemnych. Kryzys finansowy może pojawić się z różnych powodów, ale to co jest wspólne dla wszystkich kryzysów gospodarczych to fakt, że powodują one wiele szkód.

W dzisiejszych czasach termin “kryzys gospodarczy” wszedł do użycia. Wynika to z obecnego stanu gospodarczego świata. W roku 2008 świat stanął w obliczu kryzysu finansowego. Z tego powodu doprowadził on do utraty tysięcy miejsc pracy i miliardów dolarów. Główną przyczyną kryzysu finansowego był krach na rynku mieszkaniowym. Bańka mieszkaniowa pękła i to spowodowało ogromny wpływ na gospodarkę.

Przyjrzyjmy się, jak światowa gospodarka wpadła w kłopoty:

Pęknięcie bańki na rynku nieruchomości w USA

W okresie od 2000 do 2007 roku rynek nieruchomości w USA gwałtownie rósł. Osiągnął poziom z końca lat 90-tych, ale w 2007 roku zaczął spadać. W tym czasie spadła liczba domów kupowanych przez osoby prywatne.

Rząd i banki zachęcały ludzi do kupowania domów, ponieważ chciały zwiększyć ich podaż. Jednak polityka ta nie była realizowana i popyt na domy zmniejszył się.

W rezultacie wartość domów zaczęła spadać, a to doprowadziło do ogromnej utraty wartości na rynku mieszkaniowym. Problem ten stał się dużym zmartwieniem dla rządu, banków i inwestorów indywidualnych.

Co stało się później?

W 2008 roku gospodarka USA doświadczyła największego kryzysu finansowego od czasów Wielkiej Depresji. Wiele osób straciło swoje domy i pracę. W rezultacie rząd USA postanowił przejąć kontrolę nad branżą hipoteczną.

Po upadku bańki na rynku nieruchomości, ceny nieruchomości spadły. To sprawiło, że wiele osób miało trudności ze spłatą swoich kredytów hipotecznych.

W kolejnych latach kryzys dotknął również banki, które pożyczały pieniądze osobom fizycznym. Z tego powodu wiele banków zbankrutowało.

Był to globalny kryzys finansowy

Globalny kryzys finansowy dotknął również światową gospodarkę. Banki na całym świecie zostały mocno dotknięte przez kryzys gospodarczy. Straciły one miliardy dolarów, co spowodowało wiele problemów.

Należy zauważyć, że kryzys finansowy nie dotknął tylko banków i osób prywatnych, ale wpłynął również na rynki akcji. W rezultacie wywołał reakcję łańcuchową.

Dlaczego doszło do kryzysu finansowego?

Główną przyczyną kryzysu gospodarczego jest kryzys kredytów hipotecznych subprime w USA. W latach 2001-2006 rząd i banki zachęcały obywateli do kupowania domów. Mówiono im, że w ten sposób zwiększy się podaż domów na rynku.

Tak się jednak nie stało, a rynek mieszkaniowy zaczął się kurczyć. Rząd i banki zachęcały osoby do kupowania domów bez sprawdzania historii kredytowej kupującego.

Kryzys kredytów hipotecznych sub-prime

Z tego powodu przemysł hipoteczny w USA gwałtownie się rozwinął. Stało się tak, ponieważ ludzie nie byli świadomi swojej sytuacji finansowej. Problem polegał na tym, że zaciągali kredyty w oparciu o wysokie dochody.